سوالات متداول

بعد از پارگی تسمه تایم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
  1. زمان‌بندی باز و بسته شدن سوپاپ موتور مختل می‌شود.
  2. پیستون با سوپاپ‌ها برخورد کرده و منجر به تولید صدای بلندی از موتور می‌شود.
  3. اکسیژن و سوخت در زمان مشخص وارد سیلندر نشده و در نتیجه تامین نیروی محرکه ماشین دچار اختلال می‌شود.
زمان مناسب تعویض تسمه تایم

هر خودرویی دارای یک کتابچه راهنما است که در آن اطلاعاتی همچون عمر مفید تسمه تایم ذکر می‌شود. به یاد داشته باشید که قبل از تاریخ انقضا تسمه تایم اقدام به تعویض آن کنید .

همچنین به صورت مرتب سلامت آن را بررسی کنید، زیرا که گاهی زودتر از زمان تعیین شده معیوب می‌شود.

علائم زمان تعویض تسمه تایم
  1. صدای قیژ قیژ موتور: دقت داشته باشید که تسمه تایم قبل از پاره‌ شدن، صدای به‌خصوصی در موتور ایجاد می‌کند که هنگام شتاب‌گیری ماشین بیشتر مشهود می‌شود. بنابراین بهتر است با شنیدن همچین صدایی که شبیه به قیژ قیژ است، بعد از بررسی تسمه توسط مکانیک اقدام به تعویض آن کنید.
  2. دود زیاد خروجی از اگزوز: در صورتی که تسمه تایم مشکلی داشته باشد، موتور مجبور به تلاش با شدت بیشتری است تا قطعات را تحت فشار به حرکت در بیاورد که در نتیجه اگزوز خودرو نسبت به حد معمول، دود بیشتری را تولید خواهد کرد.
  3. فرسایش دندانه‌های تسمه تایم: بهتر است به صورت مرتب تسمه تایم ماشین خود را بررسی کنید تا از سلامت دندانه‌های آن اطمینان حاصل پیدا کنید؛ زیرا  به مرور دندانه‌ها دچار خوردگی‌ می‌شوند و ممکن است تسمه زودتر از عمر مفید خود معیوب و غیر قابل استفاده شود.
  4. عدم تنظیم صحیح موتور: اگر دور موتور شما هنگام شتاب‌گیری به دو تا چهار هزار رسید، نشان دهنده این است که موتور خودرو به درستی تنظیم نیست. یکی از دلایل این عملکرد غیر صحیح می‌تواند شل بودن تسمه تایم یا از بین رفتن دندانه‌های آن باشد.
  5. مشکلات استارت خودرو: یکی از دلایل درست کار نکردن استارت ماشین می‌تواند به‌ هم خوردن زمان‌بندی باز و بسته شدن دریچه سوپاپ‌ها باشد که این امر نتیجه وجود یک تسمه تایم دارای ایراد در موتور است.
پاره شدن تسمه تایم به چه قطعاتی آسیب می رساند

میزان آسیب دیدگی ناشی از پاره شدن تسمه تایم در خودرو های گوناگون بسته به نوع طراحی موتور متفاوت است. برای مثال موتور های قدیمی پراید بدلیل کوتاه بودن شاتون پیستون به سوپاپ ها نرسیده و در صورت پارگی تسمه تایم فقط خاموشی موتور را در پی خواهد داشت. اما بیشتر خودروها نظیر پژو 405 در صورت پاره شدن تسمه تایم ،پیستون با سوپاپ و سر سیلندر برخورد شدیدی کرده وباعث کج شدن میل سوپاپ و آسیب دیدگی جدی  سر سیلندر می گردد.این اتفاق در خودروهای دیگر نظیر ریو عواقب بدتری را در پی خواهد داشت و گاها باید قسمتی از موتور را تعویض کرد.

از ما بپرسید